BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - PROGRAM          ARCHIWUM          GALERIA          KONTAKT

 

 

   

 

PROGRAM 20 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL

Od 24 pażdziernika do 12 listopada w Bydgoszczy

www.bydgoszczjazzfestival.com.pl

 

24.10.2022 KINOTEATR ADRIA , GODZ. 19.00

- bilety 100 zł

ŚWIATOWE KONCERTY GWIAZD - STACEY KENT TRIO- USA, Anglia

  • STACEY KENT - śpiew
  • ART HIRAHARA - fortepian
  • JIM TOMLINSON - saksofon

Stacey Kent to absolutna ekstraklasa wokalistyki jazzowej, artystka wytwórni Blue Note, laureatka prestiżowych nagród (nominowana m.in. do nagrody Grammy).Urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale karierę rozpoczęła w Anglii, gdzie związała się z saksofonistą Jimem Tomlinsonem – nie tylko artystycznie, ale również prywatnie. Wraz z publikacją jej pierwszego solowego albumu „Close Your Eyes” w 1997 krytycy ogłosili narodziny nowej gwiazdy jazzu o czystym, urzekającym głosie. Chwalili jej umiejętność nieskazitelnego frazowania i niepowtarzalną estetykę łączącą wrażliwość i wyrafinowanie. Stacey Kent ugruntowała swoja pozycję jako jedna z najjaśniejszych gwiazd jazzu nowego stulecia: wybrano ją najlepszą wokalistką jazzową British Jazz Awards 2001 oraz BBC Jazz Awards 2002. Jeszcze większy sukces nadszedł wraz z wydaniem jesienią 2007 roku szóstego albumu artystki „Breakfast On the Morning Tram” (pierwszego pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note), który niemal od razu sprzedał się w liczbie 300 000 egzemplarzy. We Francji album pobił rekord – 150 000 CD to jeden z najlepszych wyników sprzedaży jazzowej płyty w tym kraju. Artystka odbyła wówczas triumfalną trasę koncertową. Wiosną 2009 roku Stacey Kent została uhonorowana orderem narodowym Ordre des Arts et des Lettres przyznawanym przez francuskiego ministra kultury. Pierwsze oznaki jej frankofońskich skłonności były widoczne już na płycie „Breakfast On the Morning Tram”, gdzie znalazło się kilka piosenek z francuskiego repertuaru: „Samba Saravah” oraz dwa covery utworów Serge’a Gainsbourg’a. Na albumie „Raconte-moi…” Kent powróciła do klasyki francuskiej muzyki, odkrywając na nowo utwory twórców takich jak Barbara, Paul Misraki, Henri Salvador, Georges Moustaki i Benjamin Biolay.
„Ma styl porównywalny do największych – do Billie Holiday, Elli Fitzgerald, śpiewa jak Nat King Cole, czysto, wyraźnie, w tonie przypominającym rozmowę” – powiedział niegdyś o Kent trzykrotny zdobywca Oscara, nieżyjący już Jay Livingston.
„Każdy, kto słucha śpiewu Stacey Kent ma wrażenie, że śpiewa ona wyłącznie dla niego” – komplementują krytycy, podkreślając wyjątkową więź, która rodzi się na koncertach pomiędzy artystką a słuchaczami.
Wszystkie płyty Stacey Kent okazały się bestsellerami i uzyskiwały prestiżowe nagrody (m.in. BBC Jazz Awards, British Jazz Award).

 

28.10.2022 CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ, GODZ. 20.00

 – bilety 60 zł na dwa koncerty

MŁODZI NA START - BITWA JAZZOWA – DUBLIN/BYDGOSZCZ

Kasia Eliasz Quintet – Dublin – Irlandia, Brazylia

  • Kasia Eliasz - Voice
  • Gustavo de Morais - Guitar / Arrangements
  • Maciej Blizinski - Bass
  • Tom Maxwell - Piano
  • Miles Ronayne – Drums

Kasia Eliasz studiowała Jazz na Akademii Muzycznej Newpark w Irlandii, gdzie obecnie mieszka oraz Śpiew Indyjski Hindustani na Swanadi School of Indian Classical Music. Kasia jest dyrektorem artystycznym dwóch projektów dla dzieci i młodzieży: Ta Tum Tum! I Tune in. Kasia została laureatem Music Bursary 2022 od Riverbank Arts Centre. Podczas bitwy jazzowej na gitarze towarzyszyć jej będzie Gustavo de Morais- brazylijski gitarzysta. Jego gra inspirowana jest fuzją brazylijskiego dziedzictwa i muzyki współczesnej, zaczerpniętej z takich muzyków jak João Gilberto, Daniel Santiago i John Scofield. Maciej Bliziński na kontrabasie i Miles Ronayne na perkusji oraz Tom Maxwell
na fortepianie dopełnią brzmienie quintetu jazzowego. 

 

ADAM LEMAŃCZYK TRIO – Bydgoszcz – Polska

  • Mateusz Krawczyk - perkusja,

  • Antoni Olszewski - kontrabas/gitara basowa oraz

  • Adam Lemańczyk - fortepian/instrumenty klawiszowe.

Adam Lemańczyk:– pianista, klawiszowiec. Urodził się w 1992 roku w Malborku. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Malborku. Następnie kontynuował naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu w klasie Kordiana Góry, odbierając dyplom w roku 2011.
Kolejnym krokiem były studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Krzysztofa Herdzina, którą ukończył w roku 2016.
Założyciel jazz-rockowej grupy Omnivore, z którą wystąpił m. in. na Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie (nagroda indywidualna), Festiwalu FAMA w Świnoujściu (I nagroda w kat. muzyka jazzowa), Krokus Jazz Festiwal, Jazzbląg Festiwal. Współpracował z takimi artystami oraz instytucjami jak: Wojtek Pilichowski (PiBand,PIGMA), Grzegorz Hyży, Mietek Szcześniak, Paweł Steczkowski, Bartosz Chajdecki, Anna Karwan, Anna Dąbrowska, Justyna Steczkowska, Łukasz Zagrobelny, Grzech Piotrowski (World Orchestra Grzech Piotrowski, Saturday Night Live Poland), Sound’n Grace, SOFA, Fisz Emade Tworzywo, ElJazz Big Band, Teatr Syrena, Teatr im. Wilama Horzycy, Teatr Muzyczny ROMA („5 Last Years”, „Ale Musicale!”), Filharmonia Pomorska, Telewizja Polska („Bitwa na Głosy”, „Voice of Poland”).
Jest autorem muzyki własnej oraz wielu aranżacji muzyki poważnej, jazzowej oraz popularnej. Na co dzień pracuje jako instruktor w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej.

 

01.11.2022 KINOTEATR ADRIA, GODZ. 19.00

– bilety 80 zł na dwa koncerty

ZADUSZKI JAZZOWE - POLSKIE IKONY JAZZU - LESZEK ŻĄDŁO

LESZEK ŻĄDŁO EUROPEAN ENSEMBLE – COLTRANE

  • Leszek Żądło – saksofony

  • Leszek Kułakowski – fortepian

  • Mariusz Bogdanowicz – kontrabas

  •  Jacek Pelc – perkusja

Program: Koncert pt.: LESZEK ŻĄDŁO EUROPEAN ENSEMBLE – COLTRANE, to autorki projekt polskiego saksofonisty Leszka Żądło, który w roku 2016 został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Leszek Żądło przywoła podczas koncertu kompozycje amerykańskiego kompozytora John’a Coltrene’a, który w ciągu dwóch dekad aktywności muzycznej w niezwykły sposób wpłynął na rozwój światowego jazzu. Coltrene był otwarty na rozwój i innowacje muzyczne , stał się wzorem i inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Koncert różnorodny , ukazujący twórczość muzyczną w bogatym kontekście kultury polskiej i światowej. Koncert ukazuje najbardziej wartościowe zjawiska i trendy. Przedstawia wybitne jednostki – IKONY POLSKIEGO JAZZU, i światowych twórców, ukazuje szeroki kontekst kulturowy , w twórczy sposób kontynuuje najlepsze tradycje i osiągnięcia kultury muzycznej

Saksofonista Leszek Żądło – wybitny polski muzyk jazzowy, od lat 70. mieszkający w Monachium, uważany za jednego z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej. Grał ze znakomitymi muzykami jazzowymi, m.in. Albertem Mangelsdorffem, Joachimem Kühnem, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Friedrichem Guldą, Rainerem Glasem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Jarczykiem, Włodkiem Pawlikiem, z sekstetem George’a Russella, z Elvin Jones Jazz Machine i wieloma innymi. Założył m.in. The Leszek Zadlo Ensemble (1972), z którym nagrał w 1973 r. swój debiutancki winyl Inner Silence, Leszek Zadlo Quartett (1974), z którym nagrał Thoughts, a w czasie stanu wojennego Polski Jazz Ensemble. Występował w różnych konstelacjach bigbandowych na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata, nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z założonym przez siebie w 2009 r. European Art Ensemble (z Tolkiem Lisieckim, Wojciechem Groborzem, Wiesławem Jamiołem i Augustem Wilhelmem Scheerem). Dzielił się swą wiedzą i umiejętnościami wykładając na akademiach muzycznych w Würzburgu, Monachium i Krakowie. Interesował się również projektami muzyki filmowej i teatralnej. Napisał muzykę z Clausem Bantzerem do filmu Petera Lilienthala Das Schweigen des Dichters (Milczenie poety) oraz dla Pawła Pawlikowskiego do filmu Trumna Charlie’ego Chaplina. Nagrał też muzykę do filmu krakowskiej Oficyny Filmowej Galicja Czarodzieje Honoratki w reż. Leopolda Rene Nowaka. Wolna Polska przywróciła Leszkowi Żądło polski paszport, w 2016 r. MKiDN uhonorowało go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a Stowarzyszenie Jazzowe Melomani Oskarem „za całokształt”. Również „Solidarność” przyznała mu medal dziękczynny za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa). Projekt Miss B. dedykowany jest polskiej aktorce Barbarze Kwiatkowskiej – Lass, z którą muzyka łączyło głębokie uczucie, przyjaźń i wspólne ponad 20-letnie życie. Tytułowy utwór Miss B. – Żądło napisał właśnie dla niej w 1977 r. Zaraz po jej niespodziewanej śmierci (6 marca 1995 r.) - namówiony przez przyjaciół - zaprosił dwóch wielkich muzyków, z którymi nagrał w studio w Nowej Hucie prezentowany niniejszym materiał. Zaczęli od Song of a Nice Death... takiego poziomu autentycznych emocji nie znajdziecie Państwo w żadnym innym wykonaniu utworu o charakterze epitafium. Tymi muzykami byli – niestety, obaj już nieżyjący - Andrzej Cudzich (zm. 2003) i Janusz Stefański (zm. 2016). Incydentalne trio, ale legenda jazzu, nie tylko polskiego!

 

 JAZZ MUSIC TOMORROW - DANIEL KARLSON TRIO

 Daniel Karlsson Trio - Szwecja

  •  Daniel Karlsson (SWE) - piano, keyboard

  • Christian Spering (SWE) – bass

  •  Fredrik Rundqvist (SWE) - drums, percussion

Trio powstało w roku 2010. W roku 2013 otrzymali szwecką nagrodę Grammy, a w roku 2015 otrzymali nagrodę radiową „Jazzkatt” i „Gyllene skivan” magazynu OJ. Nagrody oraz uznanie w prasie europejskiej otworzyło im drzwi na rynek międzynarodowy. Brzmienie zespołu ma szerokie spektrum wpływów w różnych gatunkach. Zostały opisane jako zabawne i nieustraszone tabu. Wyczuwalna jest nordycka melancholia pomiędzy rytmami z innych kontynentów, a także soul z lat sześćdziesiątych. Całość zagrana w niewątpliwy osobisty sposób. W ciągu ostatnich lat i licznych tras koncertowych po całej Europie zespół wypracował swój stosunek do swojej muzyki i publiczności, skupiając się na opowiadaniu słuchaczowi niepisanej historii. W muzyce zawsze jest przesłanie, niepowtarzalne dla każdego odbiorcy. Komunikowanie tej wewnętrznej podróży jest sednem obecnej pracy tria. Daniel Karlsson grał już z takimi gwiazdami jazzu jak Nils Landgren, Michael Wollny, Rigmor Gustavsson, Viktoria Tolstoy, Till Brönner, Ernie Watts i Peter Erskine. Jest jednym z członków założycieli Oddjob i członkiem Magnus Öström Band. Jako doświadczony pedagog muzyczny Karlsson regularnie udziela klinik i lekcji solo, a także razem z Fredrikiem i Christianem podczas krajowych i międzynarodowych tras koncertowych zespołu. „Porywająca gra Karlsona i błyskotliwość kompozycji wyróżniają go jako jednego z najbardziej ekscytujących współczesnych pianistów” Ian Patterson, All about Jazz.

 

12.11.2022 KINOTEATR ADRIA , GODZ. 19.00

- bilety 80 zł na dwa koncerty

 

THE BEST OF BYDGOSZCZ - ELJAZZ BIG BAND I SOLIŚCI

 

Eljazz Big - Band  od ponad dwóch dekad koncertuje i nagrywa płyty z repertuarem własnym, inspirowanym twórczością polskich

i zagranicznych kompozytorów. Ma na swoim koncie wydawnictwa płytowe takie jak: „Wspomnienia” z piosenkami okresu lat międzywojennych, „Kolędy i Pastorałki”, „After the Catastrophe” z kompozycjami Krzysztofa Komedy, „Sacred Concert” z utworami Duke Ellington’a, „Polish Songs” z najpiękniejszymi polskimi utworami z różnych dekad z udziałem amerykańskich solistów: Karen Edwards i Stanley Breckenridge. Najważniejszym dokonaniem artystycznym orkiestry, w którym udział wzięli wybitni aranżerzy i soliści jest wydawnictwo pt.: „In the Rhythm of Chopin”- w roku 2012 publikacja uzyskała status platynowej płyty w kategorii Jazz. W roku 2022 orkiestra nagrała siódmą już płytę pt.: „Impressions on Bach” z udziałem big - bandu i orkiestry kameralnej.

W repertuarze festiwalowym Eljazz Big - Bandu  znajdą się najsłynniejsze utowy grane przez  big - band’y oraz wybitnych perkusistów i bendleaderów  takich jak: Buddy Rich i Gene Krupa.

 

NEW JAZZ - MYRCZEK & TOMASZEWSKI

Tomaszewski & Myrczek – Polska

  • Paweł Tomaszewski

  • Wojciech Myrczek

Projekt tworzą dwaj wybitni muzycy jazzowi: siedmiokrotny zdobywca tytułu wokalista jazzowy roku (2015-2021) wg czytelników pisma Jazz Forum, laureat Grand Prix i nagrody publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii – Wojciech Myrczek oraz zwycięzca wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce, pianista, kompozytor i producent muzyczny współpracujący z czołówką polskiej i światowej sceny muzycznej – Paweł Tomaszewski.
Siła duetu tkwi w przenikaniu się dwóch indywidualności, które emanują charyzmą, muzyczną pomysłowością i dbałością o każdy dźwiękowy szczegół. Prowadzą muzyczny dialog, nie stroniąc od niebanalnej piosenki, szalonej improwizacji, chwil zadumy – zawsze jednak z poczuciem humoru. W swoim scenicznym dialogu odwołują się do standardów muzyki jazzowej i popowej, które w ich interpretacjach nabierają nieznanych dotąd kształtów i barw.
Jesienią 2014 roku ukazała się płyta duetu „Love Revisited”. Sam album jak i promujące go koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność w Polsce, Europie oraz Australii. 
Swoją muzykę artyści prezentowali w prestiżowych salach koncertowych takich jak NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Konserwatorium w Hobart, Bird’s Basement w Melbourne, The Basement w Sydney, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Świętokrzyska, Instytut Fiński w Paryżu, BMC Opus Jazz Club w Budapeszcie, Teatr Roma w Warszawie, Teatr Stary w Lublinie oraz na scenach festiwali Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Sofia Jazz Peak Festival w Bułgarii, Celje International Jazz Festival na Słowenii, Brisbane Vocal Jazz Festival, Devonport Jazz, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Silesian Jazz Festival i wielu innych.

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

04.11.2022, godz.18.00 – WYSTAWA FOTOGRAFII KINGI ELIASZ

  • KINGA ELIASZ  Zajmuje się fotografią i grafiką.

W 2000 r. zdobyła dyplom w pracowni prof. Wojciecha Bruszewskiego z plastyki intermedialnej oraz aneks z fotografii w pracowni prof. Zdzisława Mackiewicza na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 2006 otrzymała dyplom Związku Polskich Artystów Fotografików.

Urodziła się 29.kwietnia 1973 roku w Toruniu. Mieszka i pracuje w Bydgoszczy.

W latach 1999 – 2002  współpracowała z TVP Oddział w Bydgoszczy w zakresie realizacji grafiki komputerowej oraz oprawy plastycznej programów telewizyjnych.  W latach 2005 -2015 pracowała jako nauczyciel akademicki.   Od roku 2002 zarządza Centrum Artystycznym Eljazz w Bydgoszczy. Od roku 2008 pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Artystycznego Eljazz w Bydgoszczy, które organizuje międzynarodowe wydarzenia artystyczne: Bydgoszcz Jazz Festival oraz Europejską Akademię Jazzu.

Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii Miejskiej BWA w Bzdgosycyz, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

 

W zakresie sztuk wizualnych porusza tematy dotyczące obrazu  hybrydalnego – intermedialnego – polikodowego, zawierającego wiele wątków, technik i stylów.  W komunikacie tym krzyżują się sprzeczności i zróżnicowania nie tylko w kontrastowej formie, ale i w przekraczaniu granic czystości obrazu i przyjętej konwencji na rzecz hybrydy związanej z nadmiarem i brakiem jednolitości i czystości formy, w której na jednej płaszczyźnie dochodzi do zetknięcia wielu kodów (znaków). Różnego rodzaju kody tworzą szczególną, zintegrowaną i wieloaspektową plastyczną jednostkę ekspresji.

W każdym przypadku sposób kształtowania kompozycji i przekazywania informacji oparty jest na kontraście form, a na płaszczyźnie obrazu, odbywa się scalenie znaków wielu kodów. Mimo, że obraz przekazuje informacje w sposób całościowy i bezpośredni, a nie – jak słowa – opisowy i linearny oraz przynosi rezultat natychmiastowy i jest na pozór syntetyczny, przedstawia sytuację od razu i w całości, to sam w sobie może być niespójny i niejednorodny  tak pod względem technicznym jak i tematycznym.  Powierzchnia obrazu staje się przedmiotem gry ze schematami, ideami, konwencjami, spójnością form i jej brakiem.   

Na wystawie będzie można zobaczyć bezpośredni zapis rytmu na płaszczyźnie obrazu, który pochodził z wybranych utworów zamieszczonych  w publikacji CD pt.: IN THE RHYTHM OF CHOPIN

04, 11, 18, 25. 10.2022; 08.11.2022 – CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ

JAM SESSION

- MŁODZI NA START