BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - PROGRAM          ARCHIWUM          GALERIA          KONTAKT

 

 

 

    O FESTIWALU

Mike Stern, Jarosław Śmietana, Billy Cobham, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Laboratorium… 

Gdyby ktoś chciał się bawić w układanie spisów wybitnych zespołów i artystów, tak mogłaby wyglądać lista największych gwiazd światowego jazzu.

Ale jednocześnie jest to po prostu lista muzyków, którzy wystąpili podczas dotychczasowych edycji Bydgoszcz Jazz Festival. W tym roku do tego wykazu dopiszemy: Dave Liebmana i Yellowjackets.

Jednak święto wolności, jaką jest bydgoski festiwal, nie byłoby pełne, gdyby nie występy młodych, poszukujących, artystów. Ale także miłośników bardziej klasycznego grania np. dixielandu.

Tą wykwitną, doskonale skomponowaną, muzyczną ucztę, i to już po raz 14, przygotował (cudo)twórca festiwalu Józef Eliasz. Bez niego i jego Eljazz Big-Bandu nie można sobie wyobrazić jazzu nad Brdą.

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasto Bydgoszcz oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz 14 mają zaszczyt zaprosić Państwa na Bydgoszcz Jazz Festival. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16 października do 11 listopada 2016 r. W programie znajdą się wykonawcy o zróżnicowanej stylistyce od jazzu akustycznego przez fusion po muzykę elektroniczną włącznie. Światowe gwiazdy: Bob Mintzer z Yellowjackets i Alfredo Rodriguez, otworzą festiwal, a koncerty odbędą się w Operze Nova w Bydgoszczy. Cykl koncertów klubowych rozpocznie wybitny saksofonista DaveLiebman z zespołem Vein.
W ramach festiwalu w Teatrze Polskim odbędą się również Zaduszki Jazzowe, na których wystąpią dwa zespoły: Ethnojazz Krzysztofa Kobylińskiego i L.A.Trio z którym zagra brytyjski harmonijkarz Julian Jackson.
Festiwal zamknie premierowy koncert z muzyką Krzysztofa Komedy w bogatej instrumentacji , wykonany przez Eljazz Big Band i String Orkiestrę .
Po wszystkich koncertach festiwalowych odbędą się Jam Session w klubie Eljazz.

Szczegółowy program festiwalu: www://bydgoszczjazzfestival.com.pl

Zapraszamy do Bydgoszczy!

 

I edycja Bydgoskiego Festiwalu Jazzowego Bydgoszcz Jazz Festival  odbyła się w październiku 2003r. jako kontynuacja tradycji wcześniejszych festiwali jazzowych w Bydgoszczy, które sięgają lat 70 ubiegłego stulecia.

Od dwunastu  lat głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Jazzowe ELJAZZ . Festiwal z roku na rok jest coraz bardziej urozmaicony, a zapraszani artyści reprezentują  różne nurty muzyki jazzowej.  Występowali do tej pory najwybitniejsi przedstawiciele jazzu polskiego tacy jak: Urszula Dudziak, Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Ścierański, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak i wielu innych oraz przedstawiciele jazzu amerykańskiego tacy jak Billy Harper, Al Foster,  Vincent Herring, Jeff Berlin, Brian Auger, Jeff "Tain" Watts, Ernie Watts, Pat Martino, Bill Evans, Mike Stern, Randy Brecker, Richard Bona, Billy Cobham.

W tym roku gwiazdą festiwalu będzie amerykański zespół jazzowo – rockowy Yellowjackets, młody kubański pianista Alfredo Rodriguez, a koncert odbędzie się 16.10.2016 w Operze Nova w Bydgoszczy.
Koncerty zostały podzielona na działy:

  • SWIATOWE KONCERTY GWIAZD,

  • MŁODZI NA START,

  • SZTUKI WIZUALNE IINTERDYSCYPLINARNE,

  • KONCERT MUZYKI KAMERALNEJ,

  • ZADUSZKI JAZZOWE,

  • ŚWIATOWEREMIERY.

W ostatnim na uwagę zasługuje koncert poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Komedy, którego utwory, w nowych aranżacjach wykonane zostaną przez Eljazz Big-Band i String Orchestra.
Od 14 lat festiwal ma bardzo wysoką rangę artystyczną. Zapraszamy największe gwiazdy jazzowych estrad, a koncerty odbywają się w najbardziej prestiżowych miejscach w naszym regionie: w Operze Nova, Teatrze Polskim, i innych miejscach o charakterze kulturotwórczym, w tym w Eljazzie. W 2016 roku festiwal uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W organizację festiwalu zaangażowane są władze Miasta Bydgoszczy i władze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego oraz pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego.

Koncerty festiwalowe odbywają się na terenie całego miasta m.in. w Eljazz Club, Teatrze Polskim, Operze Nova w Bydgoszczy. 

Zainteresowanie Festiwalem z roku na rok jest coraz większe, a organizatorzy stale poszerzają formułę festiwalu.

Bydgoszcz Jazz Festival jest wydarzeniem  należącym do najbardziej prestiżowych w Naszym Regionie.
W czasie jedenastu edycji miłośnicy muzyki synkopowanej mogli usłyszeć gwiazdy światowego jazzu , jak również artystów polskich i regionalnych. Koncerty różniące sie stylistycznie bardzo urozmaicały i uatrakcyjniały wszystkie edycje festiwalowe.
14 edycja również zapowiada sie bardzo interesująco, a koncert gwiazd festiwalu Yellow Jazkets i Alfredo Rodriguez,  będzie z pewnością kolejnym , największym wydarzeniem muzycznym roku 2016 w Bydgoszczy.

DYREKTOR ARTYSTYCZNY

Józef Eliasz