BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - PROGRAM          ARCHIWUM          GALERIA          KONTAKT

 

 

 

    PATRONAT HONOROWY

Mike Stern, Jarosław Śmietana, Billy Cobham, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Laboratorium… 

Gdyby ktoś chciał się bawić w układanie spisów wybitnych zespołów i artystów, tak mogłaby wyglądać lista największych gwiazd światowego jazzu.

Ale jednocześnie jest to po prostu lista muzyków, którzy wystąpili podczas dotychczasowych edycji Bydgoszcz Jazz Festival. W tym roku do tego wykazu dopiszemy: Dave Liebmana i Yellowjackets.

Jednak święto wolności, jaką jest bydgoski festiwal, nie byłoby pełne, gdyby nie występy młodych, poszukujących, artystów. Ale także miłośników bardziej klasycznego grania np. dixielandu.

Tą wykwitną, doskonale skomponowaną, muzyczną ucztę, i to już po raz 14, przygotował (cudo)twórca festiwalu Józef Eliasz. Bez niego i jego Eljazz Big-Bandu nie można sobie wyobrazić jazzu nad Brdą.

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

  • MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO - POMORSKIEGO - PIOTR CAŁBECKI

  • PREZYDENT MIASTA BYDGOSZCZY - RAFAŁ BRUSKI

                                                       

  •  Zadanie współfinansowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy       

 

  •  Zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

  • Program Regionalny            

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2016”

 

 
 

    ORGANIZATOR

  • STOWARZYSZENIE ARTYSTYCZNE ELJAZZ ul. Kręta 3, 85-117 Bydgoszcz

    NIP: 953 23 83 845; Regon: 092570480; KRS nr: 0000062032

    PARTNERZY

  • OPERA NOVA w Bydgoszczy

  • UNIWERSYTET KAZIMIERZA WIELKIEGO w Bydgoszczy

  • TEATR POLSKI  w Bydgoszczy

 

                    

    PATRONAT MEDIALNY

  • TVP BYDGOSZCZ

  • GAZETA WYBORCZA

  • WYBORCZA.PL

  • RADIO ROCK

  • RADIO ZŁOTE PRZEBOJE

  • RADIO POGODA

  • JAZZ FORUM

  • BYDGOSZCZ 24.PL

  • JAZZ PRESS

  • JAZZ GAZETA

  • JAZZ SOUL

  • KULTURAONLINE.PL

  • BiK BYDGOSKI INFORMATOR KULTURALNY

  • KULTURA W ZASIEGU

  • AUTO BOX ADVERTISING

                                         

                                             

 

     

    SPONSORZY

  • DEALER BMW DYNAMIC MOTORS

  • BENIAMIN

  • IQOR

  • INFO POWER

               

    FIRMY WSPIERAJĄCE

  • INFO POWER

 

      

    ARTYŚCI WSPIERAJĄCY 14 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL

 

Zapraszam na 14 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - Leszek Kułakowski.

Kompozytor ponad 150 utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne, od zespołów jazzowych po big-bandy i orkiestry symfoniczne. Kułakowski tworzy także muzykę współczesną, jest zwany guru „trzeciego nurtu” – łączącego muzykę współczesną z jazzem.

Leszek Kułakowski jest prof. zw.dr hab. Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadząc klasę kompozycji, a także kierownikiem i założycielem kierunku „Jazz i muzyka estradowa” Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Fascynacja muzyką i osobowością Krzysztofa Komedy inspiruje Kułakowskiego do organizacji Komeda Jazz Festival w Słupsku i Gdańsku, by kultywować i rozwijać twórczo dzieło Krzysztofa Komedy, zwanego „Chopinem Jazzu”.Organizuje jedyny konkurs kompozytorski dla twórców zafascynowanych fenomenem jazzu-Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy

Najnowszym dziełem Kułakowskiego jest „Missa Miseri Cordis” (Msza Serca Ubogiego), skomponowana na solistów, chór mieszany i orkiestrę. Jej prawykonanie odbyło się 2 kwietnia 2008 r. w słupskim Kościele Mariackim, w III. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Do najważniejszych utworów Kułakowskiego należą: „Missa Miseri Cordis”; „Piano concerto” na fortepian z orkiestrą; "Sketches for jazz trio & symphony orchestra",„Dyskretny urok konsonansów” na orkiestrę smyczkową; „Ewencja”, „Free Steps”, „Walczyk Dekadencki” – na trio jazzowe i orkiestrę; „Eurofonia” na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę (kompilacja muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu – motto kompozytora „Do Europy tak, ale z polską kulturą”, w ankiecie czytelników Jazz Top 2000 miesięcznika Jazz Forum „Eurofonia” zastała wybrana „Albumem Roku”); „Aleatomodalblues”, „Cap Ca Rap”, „Repetition 2005” na big band jazzowy.

     

Zapraszam na 14 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - Janusz Szrom

JANUSZ SZROM
Jazzowy Wokalista Roku wg. plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009, 2010, 2011 i 2014. Kompozytor, aranżer, pedagog, doktor sztuki muzycznej. Za początek swojej profesjonalnej działalności na scenie muzycznej przyjmuje rok 1994, w którym zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W kolejnym roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności Klucz do kariery na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa 95. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem edukację na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Jako jeden z bardzo niewielu polskich wokalistów jazzowych ściśle trzyma się wytyczonej sobie przed laty jazzowej ścieżki, nagrywając i koncertując z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Irena Kwiatkowska, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Bogdan Hołownia, Jacek Meira (Niedziela), Zbigniew Wrombel. Jego głos usłyszeć można na ponad trzydziestu płytach CD.
W 2008 roku Janusz Szrom został wybrany przez legendarnego Michela Legranda do wspólnego występu podczas jubileuszowego 50 festiwalu Jazz Jamboree.
Jest autorem projektu muzycznego „Straszni Panowie Trzej”, pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Dwa spośród jego albumów otrzymały status „Złotej Płyty”: „Straszni Panowie Trzej” oraz „Pogadaj ze mną” (oba w 2009 roku). Obecnie członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

 

 

 

Zapraszam na 14 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - Piotr Olszewski

PIOTR OLSZEWSKI - Jest gitarzystą, absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 1993 roku.Wielokrotnie nagradzany na festiwalach i konkursach muzycznych m.in.:- Jazz Juniors w Krakowie- ( 1986, 1990,1991 )- główna nagroda na Festiwalu Muzyki Rozrywkowej Szkół Muzycznych II st. w Elblągu (1988)- finalista Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1994 )- nagroda główna na prestiżowym konkursie gitarzystów jazzowych im. Marka Blizińskiego GUITAR CITY ( Warszawa 1996).Piotr Olszewski ma na swym koncie kilkanaście nagranych płyt, zarówno z kręgu muzyki jazzowej (własne trio Jazz Invitation, z perkusistą Jackiem Pelcem – Electric Trio, Unia i Gudrumba , nagrania solowe oraz z kwartetem dla Programu III PR), jak i muzyki rozrywkowej- z wokalistami: Mariuszem Lubomskim, Tomaszem Kamińskim czy Justyną Bacz.W 2009 roku ukazała się jego autorska płyta „ Olszewski Bach Trio „ będąca adaptacją kompozycji J.S.Bacha na trio jazzowe.Obecnie współpracuje z perkusistą Piotrem Biskupskim oraz kontrabasistą Grzegorzem Nadolnym.Piotr Olszewski od 2004 roku jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy ( gitara jazzowa, combo, warsztaty słuchania muzyki jazzowej, metodyka nauczania na instrumencie jazzowym) a jako nauczyciel dyplomowany prowadzi także działalność pedagogiczną w PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy ( klasa gitary).

 

     

Zapraszam na 14 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - Zbigniew Wrombel

ZBIGNIEW WROMBEL
Muzyk – instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak String Connection, Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiwego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet i wielu innych. Współpracuje też między innymi z takimi muzykami jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Jan Jarczyk, Artur Dutkiewicz, Adam Wendt, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wiesław Prządka, Wojtek Mrozek, Janusz Strobel Maciej Strzelczyk oraz wokalistkami: Haliną Zimmermann i Justyną Szafran. Brał też udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly.
Zbigniew Wrombel jest basistą uniwersalnym grającym na różnych instrumentach basowych: gitarach cztero-, pięcio- i sześciostrunowych, progowych i bezprogowych oraz na kontrabasie akustycznym i elektrycznym. Jego wszechstronne zainteresowania muzyczne sprawiają, że porusza się swobodnie i chętnie po różnych obszarach stylistycznych. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’ n’ bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Prowadzi swoje własne zespoły jazzowe, najczęściej tria i kwartety. Lubi też pracę w studiach nagraniowych, gdzie jest chętnie zapraszany, nie tylko przez muzyków jazzowych.
Jako muzyk studyjny nagrał wiele sesji z różnymi artystami. Lista artystów jest długa i zawiera także wokalistów muzyki pop takich jak Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski, grupa Vox, Eleni, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Piotr Schulz, Gabriel Fleszar, Andrzej Cierniewski.
Obok działalności koncertowej i studyjnej Zbigniew Wrombel często angażuje się w pracę dydaktyczną, prowadząc zajęcia na warsztatach muzycznych i jazzowych między innymi w Chodzieży, Puławach, Pułtusku.

 

  

Zapraszam na 14 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - Piotr Wrombel

PIOTR WROMBEL
Pianista, kompozytor oraz aranżer o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych. Oprócz fortepianu gra także na instrumentach klawiszowych. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli w 2002 roku. Należy do grona nowoczesnych muzyków jazzowych.
Uczestnik festiwali i konkursów jazzowych takich jak Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Konkurs Improwizacji Jazzowej, laureat XXV Pomorskiej Jesieni Jazzowej w 1999 roku w Sextecie Jerzego Małka uhonorowanym przez publiczność nagrodą Klucz do kariery, a także zdobywca nagrody dla najlepszego instrumentalisty podczas III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowo-Bluesowych w roku 2000 w Gdyni.
Bierze udział w wielu projektach jazzowych o zróżnicowanym charakterze współpracując z takimi artystami jak między innymi Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Wojciech Mrozek, Piotr Baron, Krzysztof Przybyłowicz, Piotr Biskupski, Adam Czerwiński, Zbigniew Lewandowski, Krzysztof Zawadzki, Mike Russel i Krzesimir Dębski.
Jest także aktywny na scenie muzyki gospel i pop. Do grona wokalistek i wokalistów z którymi występuje zaliczają się Edyta Górniak, Ewa Uryga, Kasia Cerekwicka, Tatiana Okupnik, Marysia Sadowska, Kasia Klich, Krzysztof Kiljański, Janusz Szrom i inni.
Gra także w big-bandach jazzowych Zbigniewa Namysłowskiego i Jerzego Szymaniuka oraz orkiestrach rozrywkowych takich jak Kukla Band, Alex Band i Orkiestra Tomka Szymusia.
Od 2008 r. prowadzi działalność pedagogiczną nauczając fortepianu jazzowego na Uniwersytecie Lubelskim im. Marii Curie Skłodowskiej oraz w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina i Policealnym Studium Jazzowym przy ulicy Bednarskiej w Warszawie.
Od kilku lat bierze udział w Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Chodzieży kierując sekcją rytmiczną akompaniującą wokalistom jazzowym w klasie Janusza Szroma.