Rzecz znamienna, że sam kompozytor ocenił wspomniany album jako swoje „najpiękniejsze i najważniejsze muzyczne dzieło”1. Komeda połączył tu ze sobą dwie dziedziny sztuki: muzykę i poezję. Wykorzystał zresztą wiersze polskich poetów, którzy „przeszli przez cierpienia wojny, getta, obozów koncentracyjnych, więzienia i emigracji, którzy zginęli, zostali rozstrzelani, zamęczeni na śmierć (…). Ale to też są poeci, którym Polska zawdzięcza ów nieskończenie bogaty, zaczarowany krajobraz poetycki niemający w XX wieku nigdzie na świecie swojego odpowiednika (…).”2
Tak doszła do głosu w twórczości Komedy dramatyczna historia Polski i narodu polskiego, stając się jednocześnie wyrazem wartości uniwersalnych w historii ludzkości, gdzie wolność zawsze jest nadzieją i marzeniem. „PO KATASTROFIE” skłania więc słuchacza do refleksji nad światem, w którym żyjemy, i do ufności, że nigdy nie zostanie on wypełniony wyłącznie strachem i przemocą. A także do wiary, że sama muzyka będzie w nim zdolna zawsze wzruszać i przynosić radość.
1 M.Kozłowska, Muzyka sceniczna Krzysztofa Komedy, Biblioteka Narodowa – Archiwum Jazzu Polskiego, Fundacja Wytwórnia, 2013.
2 Joachim Ernst Berendt, producent płyty pt.: Meine Süße Europäische Heimat – Electrola- Columbia SMC 74432, „Jazz Forum” 1989/2, s.19, [za:] „Muzyka sceniczna Krzysztofa Komedy”, Biblioteka Narodowa – Archiwum Jazzu Polskiego, Fundacja Wytwórnia, 2013.
Nagrań dokonano:
21 Bydgoszcz Jazz Festival w dniu 23.10.2023 – Kinoteatr Adria w Bydgoszczy
21 Bydgoszcz Jazz Festival 23.10.2023
Eljazz Big Band pd. Józefa Eliasza
- Maciej Sikała – saksofon
- Szymon Łukowski – saksofon
- Alan Balcerowski – saksofon
- Eugeniusz Posadzy – saksofon
- Adam Kołacki – saksofon
- Krzysztof Beszczyński – puzon
- Bartłomiej Halicki – puzon
- Artur Szatkowski – puzon
- Jakub Jóźwiak – puzon
- Jakub Szynal – trąbka
- Michał Tyrański – trąbka
- Waldemar Szymański – trąbka
- Marcin Gawdzis – trąbka
- Adam Lemańczyk – fortepian
- Antoni Olszewski – kontrabas
- Piotr Olszewski – gitara
- Józef Eliasz – perkusja, dyrygent
Orkiestra kameralna::
- Elżbieta Biskupska – skrzypce
- Artur Wrembel – skrzypce
- Natalia Tyrańska – skrzypce
- Jolanta Mrowińska – skrzypce
- Joanna Radzińska – skrzypce
- Grzegorz Kujawa – skrzypce
- Maciej Kamrowski – wiolonczela
- Andrzej Syty – wiolonczela
- Zbigniew Milewski – altówka
- Iwona Wasilewska – altówka
- Jan Nowicki – Kontrabas
Muzyka:
- Svantetic, komp. Krzysztof Komeda, arr. Michał Tomaszczyk
- Two Men and a Wardrobe, komp. Krzysztof Komeda, arr. Andrzej Jagodziński
- Astigmatic, komp. Krzysztof Komeda, arr. Nikola Kołodziejczyk
- My Ballad, komp. Krzysztof Komeda, arr. Piotr Mania
- Cherry, komp. Krzysztof Komeda, arr. Łukasz Rakalski
- Rosemary’s Baby, komp. Krzysztof Komeda, arr. Piotr Wrombel
- Kattorna, komp. Krzysztof Komeda, arr. Aleksandra Tomaszewska
- Ballad For Bernt, komp. Krzysztof Komeda, arr. Jacek Namysłowski
- Before the Sunrise, komp. Krzysztof Komeda, arr. Bogdan Ciesielski
- After the Catastrophe, komp. Krzysztof Komeda, arr. Jan Walczyński