BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - PROGRAM          ARCHIWUM          GALERIA          KONTAKT

 

 

   

 

 

13.10.2019 OPERA NOVA, godz. 18.00  
bilety: 65 i 85 zł
POLISH JAZZ - KRZYSZTOF KOMEDA - Eljazz Big - Band i Orkiestra Kameralna Opery Nova

Krzysztof Komeda polski kompozytor i pianista jazzowy  którego twórczość jest znana na całym świecie obchodzi w tym roku 50 rocznicę śmierci. Unesco uatanowiło rok 2019 Rokiem Komedy.
Najsłynniejsze jego kompozycje bedzie można usłyszć na koncercie 13 października 2019 w Operze Nova w Bydgoszczy w ramach Bydgoszcz Jazz Festival.
Wykonawcami będą Eljazz Big Band i Orkiestra  Kameralna Opery Nova pod dyrekcją Józefa Eliasza.
Nie zabraknie takich kompozycji jak  Dziecko Rosemary czy Dwaj Ludzie z Szafą.
Na zakończenie koncertu przygotowany jest tytułowy utwór z ostatniej płyty big bandu „After The Catastrophe“, który jest  podsumowaniem całej twórczości.


 GIGANCI JAZZU - Protocol Simon Philips - 30th anniversary tour – USA

Simon Phillips (ur. 6 lutego 1957 w Londynie) – brytyjski perkusista, muzyk sesyjny, a także producent muzyczny. Znany z występów w grupie muzycznej Toto oraz współpracy z taki muzykami jak Chick Corea, Jeff Beck, Jack Bruce, Brian Eno, Mike Oldfield, Gary Moore, Mick Jagger, Phil Manzanera, John Wetton, Stanley Clarke, Trevor Rabin, Mike Rutherford, Derek Sherinian czy Jordan Rudess.
Simon Phillips był perkusistą grupy The Who, podczas amerykańskiej trasy koncertowej w 1989 roku. W późniejszym czasie współpracował przy solowych projektach Rogera Daltreya i Pete'a Townshenda. Udzielał się także przy pracy nad albumem Judas Priest Sin After Sin oraz brał udział w nagraniu debiutanckiego albumu zespołu Michaela Schenkera The Michael Schenker Group.
Simon Phillips najczęściej kojarzony jest z zespołem Toto, do którego dołączył w 1992 roku po śmierci Jeffa Porcaro. W zespole uzyskał przydomki "Si-Phi" i "Si". W grupie uważany był za guru techniki gry na bębnach, co udowodnił podczas nagrania albumów 1999 Mindfields, 2002 Through the Looking Glass i 2006 Falling In Between. W 2014 roku muzyk opuścił zespół.
SIMON PHILLIPS -drums
OTMARO RUIZ - keyboards
ERNEST TIBBS - bass
ALEX SILL - guitar
JACOB SCESNEY – sax


 
25.10.2019 - CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ, godz. 19.00  
bilety: 50 zł
 

BITWA JAZZOWA : BYDGOSZCZ - FUNKYOU1 Band
Grzegorz Daroń 
Adam Lemańczyk 
Marcin Murawski 
Mikołaj Wienke
Tomasz Pacanowski 
Zespół po części składa się z absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i poza Marcinem Murawskim wszyscy członkowie są z tym miastem związani. Muzyka grana przez FUNKYOU1 BAND to głównie improwizacja osadzona w funkowych rytmach.
Grzegorz Daroń - muzyk, kompozytor, producent, szef muzyczny zespołu Justyny Steczkowskiej, autor muzyki do wielu filmów fabularnych, seriali i sztuk teatralnych. Współpracował m. in. z zespołem West, Roy Bennet Group, Funky XL, Roan, The Ślub, Andrzejem Przybielskim, Orkiestrą Polskiego Radia i Teatrem Roma.
Adam Lemańczyk - pianista, klawiszowiec, aranżer, rocznik 92’. Absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, w klasie fortepianu Krzysztofa Herdzina. Współpracował m. in. z Wojtkiem Pilichowskim (PiBand, PIGMA), Grzechem Piotrowskim (SNL Poland, World Orchestra), ElJazz Bigband, BIBOBIT, Mietkiem Szcześniakiem, Anną Dąbrowską, Kayah, Justyną Steczkowską, Teatrem Roma, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Obecnie wykładowca fortepianu oraz akompaniator na wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a także czynny muzyk sesyjny. 
Marcin Murawski - Basista, kontrabasista, producent muzyczny. Urodzony w 1974 roku w Radomiu. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1999 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA przy wszystkich produkcjach, brał też udział w spektaklach Teatru Narodowego oraz Współczesnego. Jest współzałożycielem zespołu Alchemik z którym nagrał trzy płyty. Był laureatem wielu konkursów jazzowych. Pracował również jako kierownik muzyczny w programie telewizji Polsat „Przebojowe dzieci”. Od 2012 roku jest właścicielem studia Fresh Sound, gdzie między innymi zostały nagrane i zrealizowane płyty Anety Figiel, Niki Lubowicz oraz muzyka ze spektakli „Mamma Mia!” i „Pięć ostatnich lat” „Piloci”.
Mikołaj Wienke - ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, w klasie saksofonu Macieja Sikały. Współpracował z takimi artystami oraz instytucjami jak: Krystyna Prońko, Halina Frąckowiak, Grażyna Łobaszewska, Love Newkirk, Jacek Borkowski, Eljazz Big Band, Konin Band Orchestra, Pilska Orkiestra Rozrywkowa, Big Band Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Capella Bydgostientis, Orkiestra Symfoniaczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Płocka Orkiestra Symfoniczna.
Tomasz Pacanowski - bydgoski gitarzysta , autor muzyki. Sesje nagraniowe w tym do muzyki filmowej oraz teatralnej. Gry na gitarze uczył się u Jarosława Śmietany , Piotra Lemańskiego oraz Brandona Furmana w Warszawskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej co ważne także we współzałożonej z Grzegorzem Daroniem , Grzegorzem Nadolnym oraz Krzysztofem Herdzinem bydgoskiej grupie West, która okazała się najlepszym warsztatem muzycznym. Związany z wieloma nurtami muzycznymi. Doświadczony nauczyciel gitary, wykładowca warsztatów muzycznych oraz autor internetowej szkoły gry na gitarze. Muzyk sesyjny związany na stałe z współautorskimi formacjami. Współpraca  m.in. z: Sidney Polak, Karasiewicz Power Set, Róże Europy, Roan, Retro Funk, Roy Bennett, The Ślub, West.

BITWA JAZZOWA : TORUŃ - QYaVy
Q YA VY to grupa utworzona przez doświadczonych muzyków, reprezentujących kilka pokoleń i środowisk i odwołujących się do różnych muzycznych kultur. 
Scenę toruńską reprezentują liderzy grupy: gitarzysta i kompozytor Mateusz Kurek (Q-rek) oraz saksofonista barytonowy Jacek Rodziewicz. Z tego miasta pochodzi także pianista i kompozytor Bartosz Staszkiewicz.
Z Gdańska wywodzi się jeden z najlepszych w Polsce saksofonistów jazzowych: tenorzysta Maciej Sikała.
Sekcję rytmiczną zespołu tworzy rodzinny tercet z wrocławsko-warszawski: na instrumentach perkusyjnych gra najsłynniejszy Kubańczyk mieszkający w Polsce José Torres, na perkusji jego starszy syn Tomasz, a na gitarze basowej - najmłodszy w rodzinie Filip. 
Nowa muzyka zespołu to porywający, elektryczny jazz doprawiony elementami rocka, muzyki latynoskiej, elektroniki i psychodelii. Każdy z utworów to starannie przygotowana kompozycja, w której wyważone zostały proporcje między kunsztowną formą, a żywiołową improwizacją. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy Q YA VY koncertowały w klubach, w filharmoniach i plenerowo, ugruntowując swoją reputację jednego z najbardziej dynamicznych zespołów na polskiej scenie muzyki improwizowanej. 
Album „II” ukazał się pod patronatem Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Mateusz Kurek - gitara
Jacek Rodziewicz - saksofon barytonowy
Bartosz Staszkiewicz - fortepian
Maciej Sikała - saksofon tenorowy
José Torres - instrumenty perkusyjne
Tomasz Torres - perkusja
Filip Torres - gitara basowa

 
01.11.2019 KINO TEATR ADRIA, godz. 19.00  
bilety: 60 zł
ZADUSZKI JAZZOWE
POLSKIE IKONY JAZZU: Krystyna Prońko i Eljazz Big - Band
KRYSTYNA PROŃKO:
Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka. Dyplom magistra sztuki w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Krystyna Prońko - gorzowianka, rozpoczęła karierę wokalną, w rodzinnym zespole " Refleks .W 1973 r. wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek " Po co ci to chłopcze" i " Umarłe krajobrazy" I nagroda W 1975 r powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór "Niech moje serce kołysze ciebie do snu " (J. Koman, M. Dutkiewicz ) Interpretacja ta zdobyła nadto tytuł piosenki roku 1975 w plebiscycie magazynu "Non Stop"

W tym samym roku rozpoczęła studia.Studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej akademii Muzycznej w Katowicach (ukończone z wyróżnieniem i tytułem magistra sztuki w 1979 r), nie przeszkodziły udziałowi w prestiżowych festiwalach i koncertach oraz w nagraniach kolejnych płyt i kaset, lub w nagraniach licznych programów TV. Piosenki w jej wykonaniu byty stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów np. radiowej listy przebojów " Trojki " czy telewizyjnego " Studia Gama" a także Listy Przebojów I programu radiowego. Śpiewała (kilkakrotnie) na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Sopocie, w Castlebar (Irlandia) ,Dreźnie Biorąc udział w KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea(1973,1975,1979.1987) i nagrody (1980,1981,1986). W 1980r. została uhonorowana Piosenkarką Roku. W swym dorobku ma również udział w dużych formach muzycznych - główna rola w rock operze " 3400 lat po Ikarze" (J.Koman.B. Olewicz) w 1978r.(taśmy z nagraniem zaginęły) oraz rola kobiety z osiedla-w oratorium "Kolęda Nocka" (Wojciech Trzciński, E.Bryll). Brała tez udział w polskich edycjach Good News Festiwal w 1990 i 1991 r.

W Katowicach i w 1991r.w Częstochowie Oprócz jazzu i rocka Krystyna Prońko z powodzeniem śpiewa również muzykę współczesną W 1988r wzięła udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach i nagrała utwór Andrzeja Krzanowskiego " Relief IV " na sopran i dzwony, który znalazł się na płycie CD "Polish Perkusion Works" wydanej przez brytyjska firmę Olympia. W latach 1987 89 współpracowała z Big Bandem Gustawa Broma, z którym nagrała m.in.Mszę Jazzową z udziałem chóru Brnenskich Madrygalistów . Wysoka pozycje K.Prońko potwierdzają zaproszenia do udziału w imprezach zagranicznych w takich krajach jak: USA, Niemcy, Kanada, Szwecja. Norwegia, Austria, Anglia, Australia, Czechy, Słowacja, Kuba, Bułgaria, Grecja, kraje byłego ZSRR-Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Azerbejdżan, Mołdawia. Brała tez udział w bardzo prestiżowych imprezach, Festiwalach Kultury Polskiej w Moskwie, Pradze i Berlinie.

Po ukończeniu studiów przez dwa lata prowadziła klasę śpiewu na macierzystej uczelni. Przez rok pracowała tez z młodymi wokalistami w Studiu przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na zaproszenie prowadziła też warsztaty dla Wokalistów m.in. w Hochschule der Kunste w Berlinie, a także wielokrotnie warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu. Od październiku 2001r. prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie. W latach 1992 -95 zajmowała się publicystyką muzyczną i prowadziła autorskie programy radiowe w radiu Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Gdańsk (programy nocne) i w radiu Go i w radiu Gorzów w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim. Miała tez autorskie programy w TV Szczecin p.t."Fono". Od 1991r. poprzez własną Agencję Artystyczną P.M. Krystyna Prońko nadal nagrywa, koncertuje i produkuje muzykę i imprezy artystyczne (np. festiwal WARTA- ROCK- REGGAE 1994 w Gorzowie Wlkp.).

Wydaje też wyprodukowane przez siebie nagrania pod znakiem Power Music Krystyna Prońko. W nagraniach towarzyszą jej zaangażowani do sesji nagraniowych muzycy, natomiast w koncertach najczęściej można ją usłyszeć z towarzyszeniem zespołu lub duetu - piano Paweł Serafiński, sax - Piotr Prońko - brat Krystyny, także z wykorzystaniem półplaybacków. W marcu 1997 na macierzystej uczelni w Katowicach dla K. Prońko został otwarty przewód kwalifikacyjny pierwszego stopnia. Na początku 1998 roku ukazała się płyta i kaseta wyprodukowana i wydana przez P.M. Krystyna Prońko pod tytułem "Złość". Płytę promowały single; pierwszy - "Złość" zawierający dwie wersje tytułowej piosenki originalną i danceową czyli nieprzytomny mix, która w listopadzie i grudniu 1997 roku zajmowała najwyższe miejsca na radiowych listach przebojów. Wyprodukowany został również videoclip z tytułową piosenką w wersji danceową. Drugi singiel został wydany w maju 1998 i była to piosenka "Opadają mi ręce" także w dwóch wersjach - originalnej i danceowej (nieprzytomny mix). W styczniu 1999 ukazuje się trzeci singiel promujący CD "Złość" zawierający piosenki "Pocałuj na dobranoc" i jej instrumentalną wersję graną na organach Hammonda przez Pawła Serafińskiego oraz piosenkę pt "Pieśń V", która towarzyszyła Akcji Wielkiej Świątecznej Pomocy w happeningu "Światełko do nieba" w 1996 roku, w 1997 i 1998.

W sezonie świątecznym 1999-2000 ukazała się CD "Kolędy i piosenki świąteczne". 26 października 2000 roku ukazały sie dwie płyty z hitami i najpopularniejszymi piosenkami zaśpiewanymi przez K. Prońko od początku kariery. Mają one wspólny tytuł "Osobista kolekcja" i kolejne numery 1 i 2. "Osobista kolekcja" ma dwie następne części 3 i 4 wydane przez Polskie Radio S.A. W listopadzie 2005 r. została wydana płyta DVD p. t. "Koncert 2005". Zawiera ona koncert który odbył się 30 kwietnia 2005 r w klubie Pokład w Gdyni. Wszystkie nagrania utrwalone na DVD pochodzą z tego właśnie koncertu. Do koncertu został zaproszony Michal Gasz , który wygrał w 2005 r. telewizyjny konkurs (TVP2) "Szansa na sukces". Kolejne single ( "Dzisiaj nagle wymyslilam ciebie" oraz "Pierwszy siwy wlos" zapowiedziały płytę CD z polskimi standardami p.t. "Jestem po prostu.". Płyta ta miała swą premierę w grudniu 2006 ).

Kolejna płyta, składanka, p.t. "Poranne łzy i inne tęsknoty" ukazała sie jesienią 2007 r.Znajdują sią na niej najważniejsze piosenki nagrane od poczaktu pracy artystycznej do września 2007 r. Bonusem jet nowe nagranie, piosenka p.t."Chodzi po głowie". Dwie ostatnie płyty miały swoje koncerty radiowe w studiu "Trójki" im. Agnieszki Osieckiej" w Warszawnie. Rok 2008 przyniósł pare nowych piosenek m.inn. duet z Tomkiem "Lipą" Lipnickim pt. "Każda chwila" oraz "piosenkę "Wpadłam tu"do odsłuchania na podstronie nowe utwory. W tym samym roku otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal Gloria Artis. Rok 2010 oprócz koncertów przyniósł jurorowanie w programie telewizyjnym typu talent show p.t. Śpiewaj i Walcz, który wyłonił młodych wokalistów do opolskiego koncertu Debiutów (2010 r.) Krystyna Prońko w 2012 roku wydała płytę CD p.t. RECITAL TRIO LIVE Prońko Raminiak Wendt oraz złożyła w całość cztery pyty Osobistej Kolekcji dodała do tej kolekcji nową piosenkę na piątej płycie i w ten sposób powstała Osobista Kolekcja Komplet .Wokalistki można posłuchać w różnych programach koncertowych. Występuje w TRIO, z pięcioosobowym zespołem także z Big Bandami w koncertach recitalowych.

ELJAZZ BIG - BAND:
Orkiestra została powołana do życia w maju 1999 r. przez Józefa Eliasza, jazzmana, perkusistę, bandleadra i animatora życia muzycznego. Do dziś orkiestra brała udział w wielu prestiżowych koncertach i festiwalach, m.in.: Probaltica, Bydgoszcz Jazz Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, European Jazz Meetings, XXXI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego – ZŁOTA TARKA. Występowała także w cyklu koncertów w Łazienkach Królewskich, w Pałacu w Wilanowie, w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova w Bydgoszczy oraz wielu innych. Jest też laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. 
W roku 2019 orkiestra obchodzi 20 rocznicę powstania.

KONCERTY GWIAZD: Greg Ozby- USA, Tal Cohen - Izrael
Greg Osby - Saksofonista amerykański, kompozytor, producent, pedagog.
Urodzony w 1960 r. i wychowany w St Louis. W latach 1980 - 1983 studiował w prestiżowym Berklee College of Music (Boston, MA). Po studiach na stałe osiadł w Nowym Jorku.Wywarł niezatarte piętno na współczesnym jazzie w ciągu ostatnich 30 lat. Ceniony za swoje wnikliwe i innowacyjne podejście do jazzowych kompozycji oraz koncertów. Osby jest czterokrotnym zdobywcą 
prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation. Biografia Grega Osby’iego to kawałek historii jazzu - od lat 80’ występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall i Andrew Hill. Występował w każdym zakątku świata, na najważniejszych festiwalach jazzowych. Nagrał piętnaście albumów dla legendarnego Blue Note Records. W 2008 roku, Osby uruchomił własną wytwórnię, "Inner Circle Music", która służy jako platforma dla wielu dzisiejszych najzdolniejszych artystów z całego świata. Osby wciąż szuka nowych talentów, którym umożliwia zaistnienie na rynku jazzowym.
Tal Cohen - urodzony 30 lat temu w Izraelu, wychowany w Australii, pianista i kompozytor, to jeden z najbardziej oryginalnych i utalentowanych muzyków na dzisiejszej scenie jazzowej, jest laureatem wielu nagród, w tym Wielkiej Nagrody prestiżowego Krajowego Konkursu Pianistycznego im. Barry'ego Harrisa oraz nagrody Narodowego Stowarzyszenia Pianistyki Jazzowej. Jego nowa płyta "Gentle Giants" zyskała wielkie uznanie, w tym 4 gwiazdki w prestiżowym magazynie "Down Beat". Unikatowa wiza "genius" została mu przyznana przez władze Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka. Tal Cohen stale koncertuje na całym świecie prezentując swój unikalny styl muzyki improwizowanej. Ostatnio podczas koncertu w wypełnionej po brzegi operze w Sydney, otrzymał nagrodę Freedman Fellowship, która zapewniła mu kontrakt płytowy.
"Tal Cohen jest jednym z najlepszych z tych nielicznych młodych, natchnionych pianistów, których spotkałem w moich podróżach ... Gra Tala jest pełna pasji, skupienia i kreatywności" - Joe Lovano
„I nagroda Tala w Krajowym Konkursie Pianistycznym im. Barry'ego Harrisa na Detroit Jazz Festiwal 2014 jest dowodem sukcesu tej inicjatywy w poszukiwaniu naprawdę wybitnych głosów w dzisiejszym świecie jazzu.” - Chris Collins, Dyrektor Artystyczny, Detroit Jazz Festival
"Tal Cohen jest jedną z najjaśniejszych gwiazd wśród pianistów. Czekaliśmy na kogoś takiego od bardzo dawna i wygląda na to, że utrzyma się na szczycie tej krzywej, zmieniając nasze opinie na temat muzyki" - Terence Blanchard.