BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - PROGRAM          ARCHIWUM          GALERIA          KONTAKT

 

 

 

    13 listopada 2018 - FILHARMONIA POMORSKA , godz. 19.00

 Bilety: 70 zł i 90 zł

ŚWIATOWE KONCERTY GWIAZD:

Sheila Jordan & Cameron Brown

Sheila Jordan ( Sheila Jeanette Dawson , ur. 18 listopada 1928) - amerykańska piosenkarka jazzowa i autorka tekstów. Nagrywała jako muzyk sesyjny z wieloma uznanymi artystami oraz nagrywała własne albumy. Jordan była pionierem bebopu i scatu jazzowego, stylu śpiewu z prostym basem jako jedynym akompaniamentem.  Muzyka Jordan zyskała uznanie wielu krytyków, szczególnie ze względu na jej zdolność do improwizowania tekstów; Scott Yanow opisuje ją jako "jedną z najbardziej konsekwentnie kreatywnych wszystkich wokalistów jazzowych".  Charlie Parker często przedstawiał Jordan jako "piosenkarkę z milionowymi uszami"

Cameron Brown- USA - Cameron rozpoczął naukę muzyki w wieku 10 lat, najpierw na fortepianie, a później na klarnecie. Jednak, przyciągnięty do basu, zaczął grać na blaszanym basie w studenckiej grupie tanecznej. Jako student wymiany w Europie przez rok współpracował z Sextetem  George'a Russella i Big Bandem oraz grał z Donem Cherry , Aldo Romano , Bookerem Ervinem i Donaldem Byrdem . W 1966 r. Wrócił na studia do Columbia College na Columbia University (1969, licencjat z socjologii). W 1974 roku Brown poznał Sheilę Jordan , z którą  grał wraz z free jazzowymi pionierami tj. Roswell Rudd i Beaver Harris i dołączył do zespołu Archie Sheppa w 1975 roku. Brown pojawił się na ponad 80 albumach. Jego pierwsze nagranie jako lider, po prawie 40 latach występów, ukazało się w 2003 roku wraz z grupą The Hear and Now z Deweyem Redmanem . Oprócz grania koncertów i koncertowania w kraju i za granicą, Brown obecnie uczy jazzu na kontrabasie w Green Meadow Waldorf School w Chestnut Ridge w Nowym Jorku, a także oferuje prywatne lekcje. Muzyk prowadzi także wykłady z teorii muzyki w The New School for Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku

 

 

ŚWIATOWE KONCERTY GWIAZD:

John Scofield Combo 66

 

 

  • John Scofield
  • Gerald Clayton
  • Vicen
  • Jte Archet
  • Bill Stewart

 

John Scofield

Muzyka Johna Scofielda  wpłynęła na jazz od późnych lat 70-tych. Posiadając bardzo charakterystyczny dźwięk i różnorodność stylistyczną, Scofield jest mistrzowskim improwizatorem jazzowym, którego muzyka zazwyczaj mieści się między post-bopem, jazzem funk i R & B.

Scofield, urodzony w Ohio i wychowany na przedmieściach Connecticut, zajął się gitarą w wieku 11 lat, zainspirowany zarówno przez muzyków rockowych, jak i bluesowych. Uczęszczał do Berklee College of Music w Bostonie. Po debiucie z Gerrym Mulliganem i Chetem Bakerem Scofield był członkiem zespołu Billy Cobham-George Duke od dwóch lat. W 1977 nagrał z Charlesem Mingusem i dołączył do kwartetu Gary'ego Burtona.Rozpoczął międzynarodową karierę jako lider zespołu i artysta nagrywający w 1978 roku. W latach 1982-1985 Scofield koncertował i nagrywał z Milesem Davisem. Jego kariera z zespołem Davisa postawiła go na pierwszym planie jazzu jako muzyka i kompozytora.

Od tego czasu prowadził własne grupy na międzynarodowej scenie jazzowej, nagrał ponad 30 albumów jako lider (wiele już klasyków), oraz współpracował  ze współczesnymi faworytami, takimi jak Pat Metheny, Charlie Haden, Eddie Harris, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Mavis Staples, Jack DeJohnette, Joe Lovano i Phil Lesh. Grał i nagrywał z Tonym Williamsem, Jimem Hallem, Ronem Carterem, Herbie Hancockiem, Joe Hendersonem, Dave Hollandem, Terumasa Hino wśród wielu legend jazzu. Przez cały czas gitarzysta zachował otwarty muzyczny umysł.

Objeżdża świat około 200 dni w roku z własnymi grupami, jest Adiunktem Muzyki na Uniwersytecie w Nowym Jorku, mężem i ojcem dwojga dzieci.