BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - PROGRAM          ARCHIWUM          GALERIA          KONTAKT

 

 

 

    13 października 2017 - CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ , godz. 20.00

bilety:35 zł

KUBAŃSKIE RYTMY

JOSE TORRES - HAVANA DREAMS - Kuba

Jose Torres

Artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych od wielu lat zamieszkały na stałe w Polsce.

Założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej „Jose Torres y Salsa Tropical”. Występując od ponad 25 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, Maanam-em, Ryszardem Rynkowskim, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Ciechowskim, Raz Dwa Trzy, Mietkiem Szcześniakiem, Blue Cafe i wieloma innymi. Koncertował i nagrywał również z czołówką muzyków jazzowych: Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem.

Brał udział w ponad pięćdziesięciu nagraniach płytowych polskich wykonawców a także w nagraniach muzyki filmowej m.in. „Krew i wino” z Jackiem Nicholsonem, „Bandyta”, „Prawo ojca” patrz link Dyskografia

Od ponad 25 lat zajmuje pierwsze miejsce w ankiecie na najpopularniejszego muzyka roku w kategorii „instrumenty perkusyjne”, którą corocznie organizuje najstarsze i najbardziej renomowane czasopismo muzyczne „Jazz Forum”.

Pełnił funkcję kierownika muzycznego w programach telewizyjnych „Egzotyczne lato z Tercetem” oraz „Wieczór z Jagielskim”.
Był gościem wielu znanych popularnych talk showów jak :  „Wieczór z Alicją”, „Wieczór z wampirem”, „Podróże z żartem”, „Mój pierwszy raz”, „Rozmowy w Toku”, „Bezludna Wyspa”, „Ring”, „Europa da się lubić”, „Kuba Wojewódzki” i innych programach TV m.in  „Big Brother”,”Dzień Dobry TVN”, „Kawa czy herbata?”, „Pytanie na śniadanie” i.in.

W lipcu 2006r obchodził uroczyście 25-lecie pracy artystycznej a niezwykle ”gorący” koncert z tej okazji emitowała TVP2.
W grudniu 2007r w księgarniach ukazała się autobiograficzna książka pt ” Salsa na wolności ” a pół roku później na zlecenie Telewizji Polskiej Pr1 powstał film dokumentalny o Jose wyreżyserowany przez znakomitą dokumentalistkę Marię Zmarz – Koczanowicz zatytułowany”Moja Kuba, moja Polska”

Od stycznia 2009r Jose prowadzi prowadzi pierwszą w Polsce autorską , dwugodzinną audycję radiową ( Radio Ram 89,8 ) poświęconą muzyce kubańskiej w której prezentuje zarówno nagrania archiwalne jak i współczesną twórczość kubańskich Artystów, zespołów , muzykę w Polsce ciągle mało jeśli wogóle dostępną !

Od listopada 2008r piastuje honorową funkcję  Prezesa Fundacji ” Sztuka Zdrowie Tolernacja”

  • Jose Tores – gitara Tres, voc. (leader)

  • Juan Carlos Hechavarria – voc.

  • Yaremi de las Mercedes Kordos – voc.

  • Filip Torres – bass

  • Grzegorz Turczyński – trombone

  • Fernando del Rio Torres – piano

  • Tomek Torres – timbales