BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - PROGRAM          ARCHIWUM          GALERIA          KONTAKT

 

 

 

    29 października 2015 - ELJAZZ CLUB, godz. 20.00

ORANGE TRANE & SOWETO KINCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to najnowszy projekt muzyczny, w którym udział biorą muzycy z zespołu ORANGE TRANE oraz jeden z najwybitniejszych raperów i saksofonistów altowych i współczesnego jazzu w Europie i na świecie SOWETO KINCH. Swą muzyką zespół wpisuje się w nurt współczesnego jazzu, łącząc w brzmieniu tradycję, nowoczesność, z ekspresją i melodyjnością. Soweto Kinch został uhonorowany tytułem ARTYSTA ROKU 2014 WIELKIEJ BRYTANII. Był jedną z gwiazd tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej. Również każdy z członków OT może poszczycić się wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej oraz polskim rynku muzycznym.Na program składają się kompozycje wszystkich członków zespołu, oraz kompozycje największych mistrzów polskiego jazzu m.in. ZBIGNIEWA SEIFERTA i ANDRZEJA KURYLEWICZA

  • SOWETO KINCH - saksofonista altowy, kompozytor, producent, raper. Jest jednym z najbardziej ekscytujących i wszechstronny młodych muzyków, zarówno  brytyjskiej sceny jazzowej jak i hip hopu. Niewątpliwie jednym z niewielu artystów z dyplomem z historii nowożytnej na Uniwersytecie w Oxfordzie. Zgromadził imponującą listę wyróżnień i nagród po obu stronach Atlantyku - w tym nominację do Mercury Music Prize.

  • PIOTR LEMAŃCZYK - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor należy do grona wybijających się muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Często współpracuje zarówno z polskimi, jak i światowymi gwiazdami jazzu jak: Jerry Bergonzi, Tim Hagans, Gary Novak, Dave Kikoski, Seamus Blake, Clarence Penn, Brian Melvin, Avishai Cohen Tr, Jakob Dinesen, i inni. Jest jedynym Europejczykiem w składzie amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Nagrał siedem autorskich albumów: Follow The Soul, Freep, Village Time, Naha People, Guru, Amhran i Baltic Dance. Wszystkie otrzymały znakomite recenzje w prasie fachowej. Był też nominowany do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Najlepszy Jazzowy Album Roku.

  • TOMASZ ŁOSOWSKI - perkusista, kompozytor, edukator (autor pierwszej profesjonalnej szkoły na perkusję w Polsce). Współpracował m.in. z Robertem Jansonem, Mariem Bilińskim, Kasią Kowalską, Natalią Kukulską, Leszkiem Możdżerem. Zamiłowanie do muzyki ma od dziecka - wychowywał się w atmosferze prób i koncertów (ojciec był liderem zespołu KOMBI), a jego profesjonalny debiut, to udział w jubileuszowym koncercie 15-lecia grupy KOMBI w 1991 roku. Nagrał ponad 40 płyt, w tym także autorską. Został uhonorowany tytułem Najlepszego Perkusisty roku 2004 w plebiscycie magazynu 'Gitara i Bas + Bębny'. Występuje m.in. ze Sławomirem Łosowskim, grupą PiR2 (Marek Raduli - gitara, Wojtek Pilichowski – bass, Tomasz Łosowski - bębny).

 

DOMINIK BUKOWSKI – czołowy polski wibrafonista (II miejsce w kategorii wibrafon w ankiecie Jazz Forum), absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej wydz. Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zdobywca indywidualnego wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Jego album PROJEKTOR znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś kolejny Vice Versa został nominowany do nagrody FRYDERYKI 2010.  Jako sideman został wyróżniony Złotą Płytą za album „Melisa” Przemka Dyakowskiego, której producentem był Leszek Możdżer. W 2013r. album „Kropla Słowa” Krystyny Stańko, do której Bukowski skomponował większość materiału muzycznego, został „Płytą Roku” według Jazz Forum.W 2015 wraz ze swoim kwartetem wystąpił na jednym z największych festiwali jazzowych JAVA JAZZ FESTIVAL, koncert ten zaś zebrał bardzo dobre recenzje w mediach.  Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak : Tim Hagans, Cikada Quartet, Brian Melvin, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik i inni. Koncertował na festiwalach w Indonezji, Izraelu i w większości krajów europejskich.