BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - PROGRAM          ARCHIWUM          GALERIA          KONTAKT

 

 

 

    26 października 2014 - AULA COPERNICANUM - UKW, godz. 19.00

L.A.TRIO - benefis 20 - lecia zespołu

  • Bogdan Hołownia - p.,

  • Andrzej "Bruner" Gulczyński - b.,

  • Józef Eliasz - dr.                                                        

 

 

L.A.Trio powstało we wrześniu  1994 roku w wyniku spontanicznego jam session w którym muzycy brali udział. Gra muzykę w klimacie charakterystycznym dla Zachodniego Wybrzeża USA. Nienagannie elegancką, klarowną, relaksująco - swingującą, unoszącą w sobie zapach promenad nadmorskich i dyskretny urok luksusowych nocnych klubów "Miasta Aniołów". Ponieważ wspomniane jam-session miało miejsce w  toruńskim klubie „Pod Aniołem” stąd jego nazwa L.A.Trio.

Liderem a zarazem duszą i natchnieniem tria jest Bogdan Hołownia: wybitny pianista, ceniony i lubiany w środowiskach jazzowych po obu stronach oceanu (dyplom Berklee College of Music w Bostonie). Olbrzymia wiedza muzyczna, doświadczenia niezliczonych koncertów oraz natura muzyka ciągle poszukującego nowych dróg, zapewniają mu zasłużenie godne miejsce wśród elity pianistów jazzowych. Jest niekwestionowanym orędownikiem twórczości Jerzego Wasowskiego (autor książki „Piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w opracowaniu Bogdana Hołowni”). To również ceniony teoretyk harmonii jazzowej – autor „ O harmonii jazzowej.  Zapiski z szuflady”.  Zaangażowany wykładowca i akompaniator na wielu warsztatów jazzowych – m.in. w Puławach, Chodzieży. Na kontrabasie towarzyszy mu Andrzej "Bruner" Gulczyński, niegdyś basista legendarnej "Nocnej Zmiany Bluesa", lider kwartetu jazzowego "Brunerschaft". Z racji bardzo wysokich umiejętności muzycznych zapraszany do współpracy przez zespoły m.in. takie jak Atrakcyjny Kazimierz, Czyści Jak Łza, Kobranocka, Eljazz Quintet. Bierze udział również w wielu projektach jazzowych i teatralnych. Perkusistą tria jest Józef Eliasz - niekwestionowany mistrz w swojej profesji, którego kunszt techniczny, niezwykła wrażliwość muzyczna i doświadczenie stawiają go w czołówce perkusistów jazzowych. Prowadzi z sukcesami własny big band będąc jednocześnie właścicielem i animatorem klubu jazzowego Eljazz w Bydgoszczy. Wieloletni dyrektor  Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Bydgoszcz Jazz Festival” .  

Trio w swoim repertuarze posiada standardy muzyki amerykańskiej ( płyta L. A. Trio live 2005r. ) jak i płyty z muzyką polską okresu międzywojnia i powojenną .  Carissima, wydana w 2010 roku oraz  Nikt Tylko Ty z roku 2013 to płyty zawierające takie piosenki jak „Ada to nie wypada”, „Groszki i róże”, „Sex appeal”, „Całuje twoją dłoń, madame”, „Ach śpij kochanie”, „Jak to dziewczyna”, „Na pierwszy znak” i wiele, wiele innych.

W czasie swojej działalności L. A. Trio dało się poznać na wielu festiwalach w kraju jak i poza jego granicami zawsze ujmując publiczność swoją muzyką. Dali się poznać publiczności między innymi takich festiwali jak: Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Komeda Jazz Festival w Słupsku, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festival de Jazz à Montauban (poludniowa Francja), Patras International Jazz Festiwal (Grecja) i innych.

W roku 2014 planowane jest wydanie materiału live DVD z okazji 20-lecia działalności grupy.